franzkafka.webgarden.cz

Myslíte, že Franz Kafka žil pouze v Praze, zajímala ho jen práce a psaní? Zkuste jít se mnou proti času a uvidíte, že ho bavilo cestování, aeroplány, vegetariánství a zdravý životní styl.

Chrastava

První zastávkou na severské cestě byla Chrastava. Poklidné městečko, v sobotním odpoledni. V infocentru se nás ujímá ochotný prodavač. Bývalý hotel Ross neboli hotel U koně, zvenku ještě připomíná dávnou slávu, zevnitř však přestavěný k nepoznání na infocentrum. Dříve zájezdní hostinec, dnes rychlý servis informací. Prodavač se k nám hrne, v marné naději, že si snad něco koupíme. Ukazuje nám knihu Hrádecko, Chrastavsko. Hltám stránku za stránkou, abych konečně dolistovala na obrázek hotelu Ross. Vysoký dům, s nepřehlédnutelnou fasádou na které se vyjímá nápis. Ross. Zdobný štít, spousta malých drobných detailů, které jsou nenávratně pryč.

Cestou přes náměstí zamíříme do nedalekých továren. První, firmy Cichorius, druhá hned za zatáčkou, firmy Klinger. Kafka přijel do Chrastavy během služební cesty, aby zkontroloval bezpečnost práci v továrně.

Napsal pozdrav sestře Ottle, ve kterém jí detailně popisuje, co měl k večeři. Brouzdáme Chrastavou, až k secesní továrně firmy Feigl a Widrich Areál je otevřený, míjíme vrátnici, kde si nás žena za oknem nechápavě prohlíží. Červené oblouky továrních oken. Světlo, které pro mě nepochopitelně padá na stroje.