franzkafka.webgarden.cz

Myslíte, že Franz Kafka žil pouze v Praze, zajímala ho jen práce a psaní? Zkuste jít se mnou proti času a uvidíte, že ho bavilo cestování, aeroplány, vegetariánství a zdravý životní styl.

Seveřanem v Čechách

Mnoho cest zavedlo Franze Kafku do severních Čech, bývalé industrální velmoci, která neměla na českém území konkurenci. Kafka měl ve svém zaměstnání, v Dělnické úrazové pojišťovně, na starosti právě tuhle významnou oblast.

V červenci 2008 jsme se opět vydali na Sever, kde najdeme mnoho "kafkovských" míst. Tentokrát jsem byla velmi zvědavá, co zbylo ze starých, honosných továren, kde pracovali tisíce dělníků na nebezpečných strojích. Kafka byl pro továrníky ten "zlý" muž z Prahy, který jezdil kontrolovat skutečný stav strojů a počty dělníků. Každý továrník totiž musel platit pojištění na základě údajů o počtu dělníků a typu strojů, které používal. Kafka byl ten, kdo chtěl vidět skutečnou situaci v továrnách, protože údaje továrníků byly často na hony vzdálené realitě.

Jeden z mála slunečných dnů července 2008 nás zavedl do Chrastavy, pak klikatými cestami do Hrádku nad Nisou. Překročili jsme neviditelnou hranici, z Čech do Německa, a vystoupali na vrch Oybín. A jak se říká nejlepší na konec, byl Jablonec nad Nisou, kde nás čekal místní lidový vypravěč, Václav Vostřák. S jeho pomocí se nám podařilo vypátrat bývalý hotel Geling, kde měl Kafka svojí osvětovou přednášku o pojišťovnictví.

Tak tedy vzhůru do severních lesů.