franzkafka.webgarden.cz

Myslíte, že Franz Kafka žil pouze v Praze, zajímala ho jen práce a psaní? Zkuste jít se mnou proti času a uvidíte, že ho bavilo cestování, aeroplány, vegetariánství a zdravý životní styl.

Pojištovací záhada pana K.

První Kafkovo opravdové zaměstnání bylo ve věhlasné pojišťovací společnosti Assicurazioni Generali. Tahle italská firma, měla své sídlo v Terstu a jednu z velkých poboček také v Praze. Honosná budova  přímo na Václavském náměstí.

Řeklo by se, že lepší místo si snad ani nemohl přát. Jenže práce bylo víc než dost a nijak zvlášť ho nebavila. Začal si tedy hledat cestičku, jak pomalu ale jistě odejít do jiné pojišťovací společnosti. Nakonec se mu to pár měsících podařilo a nadobro se usídlil v Dělnické úrazové pojišťovně, nyní hotel Mercure kde udělal víc než dobrou kariéru.

A v čem tedy tkví záhada budovy Generali? Jednoduše v tom, že ještě nedávno existovala originální kancelář, kde Kafka pracoval. Naštěstí se jí podařilo nafotit, její snímky najdete na stránkách našeho projektu v sekci Praha. Za komunistů byl v této budově Patentový úřad, takže se kanceláře příliš neměnily. Po sametové revoluci budovu koupila komerční firma. Ještě než proběhla rekonstrukce měl kolega Jan možnost navštívit budovu a hledal, kde by ta kancelář mohla být. Příliš vodítek nám Franz nezanechal. Až díky pomoci českého kafkologa Josefa Čermáka a porovnání dvou dopisů, jeden psal Felici a druhý Maxovi se povedl kancelář identifikovat. Kafka totiž velmi detailně popisuje, kudy vedla jeho cesta do kanceláře a také to, že do ní prudce svítí světlo.

Jediným místem, kam jde světlo napříč vnitroblokem budovy, je třetí patro. A tak záhada cudně vyplavala na povrch a fotograf mohl začít fotit.

Dnes už bychom těžko hledali cokoliv původního v bývalé Generali. Zůstala jen smutná fasáda s nápisem, vnitřek je již zcela nenávratně vykuchán a zastavěn blýskavými obchody a velkokapacitními kancelářemi.