franzkafka.webgarden.cz

Myslíte, že Franz Kafka žil pouze v Praze, zajímala ho jen práce a psaní? Zkuste jít se mnou proti času a uvidíte, že ho bavilo cestování, aeroplány, vegetariánství a zdravý životní styl.

Flüelen

I mistr tesař se někdy utne. Flüelen totiž stále odolávalo mým telefonům i emailům. Času málo a naděje už skoro žádná. Jenže jak ste asi pochopili naše pátrací dvojice se nevzdává bez boje. Těžko bychom mohli minout směrovku Flüelen bez zastavení.

Při zpáteční cestě z Lugana tedy stočíme auto směr k městečku u jezera Vierwaldstättersee. Kolem lesklého vodního oka se choulí malé penziony, jako stvořené pro klidnou dovolenou švýcarských seniorů. Zde se opravdu příliš mnoho legrace neužije, říkám si při pohledu na desátý autobus a davy natěšených turistů, kteří hned z autobusu míří do přilehlých restaurací. Co je zde nejžhavější nabídka? Ano, jezero a jezero. Pak už jen silnice, která vás odsud milosrdně vyvede. Ale jak se říká, proti gustu..

Moc času na pátrání nemáme, dáváme si sraz za dvě hodiny. Jan vybíhá fotit a ja stoupám vzhůru k místnímu kostelíku, abych jezero zahlédla zeshora. Jenže jako mnohokrát kolega je stejně netrpělivý jako já. Po hodině mi volá, že nakonec přeci jen šel do bývalého hotelu Sternen a "něco" má. 

Rychle sbíhám z kopců, trošku nazlobená, je to taková tichá dohoda mezi námi, kdo dřív něco objeví je lepší pátrač. Tak tentokrát zvítězil na celé čáře, durdím se jen na oko. Podstatný je totiž výsledek.

Jan se už loučí s majitelkou hotelu a se smíchem mi vypráví co se od ní dozvěděl. Vstoupil do hotelu a ptal se po paní majitelce. Recepční jí po dlouhém váhání zavolala a majitelka nazlobeně říká: "aha to jste vy co jste mi psali, ale my žádnou reklamu nechceme." Jan se snažil vysvětlit, že přeci jen Kafka není jen tak někdo, že by jim to mohlo pomoci zpropagovat hotel. Naprosto bezelstně se ho ptá:" Kdo? Kafka? Toho neznám!" a hovor chce ukončit. Asi už se jen modlí, aby ten otravný člověk už odešel. Nakonec se nechá uprosit a přináší nádherný snímek z počátku století. "Ano, hotel nebyl nijak zásadně přestavěn, však to vidíte."

Jan se s úlevou vyplížil ze dveří, kde jsme se potkali. S úlevou proto, že už neměl sílu té paní vysvětlovat, že Kafka je jeden z nejznámějších světových spisovatelů. Asi zrovna chyběla, když to ve škole říkali.