franzkafka.webgarden.cz

Myslíte, že Franz Kafka žil pouze v Praze, zajímala ho jen práce a psaní? Zkuste jít se mnou proti času a uvidíte, že ho bavilo cestování, aeroplány, vegetariánství a zdravý životní styl.

Napříč Švýcarskem

Prázdninový výlet Kafky a Broda vypadal jako výlet dvou obyčejných cestovatelů tehdejší doby. Už potřetí si nastřádali dovolenou a vypravili se na cestu napříč  Evropou. Vzali to vskutku důkladně. Přes celé Švýcarsko až k hranicím s Itálií. Dále pokračovali do Milána a pak s malou zastávkou ve Strese doputovali do vytoužené Paříže. Jejich cesta s Baedeckrem v ruce trvala necelé tři týdny na přelomu srpna a září  1911. 

 

Naše švýcarské putování začíná o „pár“ let později, 3. října 2005. Nejprve probíháme Curychem; Kafka s Brodem se tu také jen zastavili, aby zhltli rychlý oběd ve vegetariánské restauraci Thalysia a nakoukli do slavné katedrály Grossmünster.

Při přípravě téhle švýcarské cesty se mi opět potvrdilo, že Kafka si vždy uměl vybrat hotel. Dobrá kvalita za dobrou cenu. Jenže tehdejší kafkovské hotely se dnes mohou pochlubit minimálně tříhvězdičkovým luxusem. Zaplatit jednu noc v takovém hotelu pro nás znamená rozbít ne jedno, ale několik zlatých prasátek. Napadá mě, že bych mohla tyhle ctihodné hotely obeslat s dotazem, zda nás nechají fotit a hlavně bydlet pár dnů zadarmo a my jim za to, poskytneme fotografie kafkovských míst a jejich hotel tak získá další punc zajímavosti tím, že mohou říc: ano, tady u nás bydlel Kafka. A to je přeci pořádná reklama.

Obešlu tedy všechny tři hotely, kde Kafka s Brodem byli:

Luzern, hotel Rebstock

- Flüelen, hotel Sternen

- Lugano, hotel Belle vue

Netrpělivě hlídám email, jestli se některý ozve. Téměř okamžitě mi píšou z  Hotelu Rebstock v Luzernu, opravdové nadšení. Ano, určitě přijeďte.

Horší je to ve Flüelen a v Luganu. Na moje emaily ani telefonáty stále žádná odezva. Tak se jen modlím a říkám si, že se třeba ozvou až budeme na cestě. Lugano nakonec obživlo, sám manager hotelu mi napsal, že nás přijme, jen to zakleté Flüelen zůstává němé.