franzkafka.webgarden.cz

Myslíte, že Franz Kafka žil pouze v Praze, zajímala ho jen práce a psaní? Zkuste jít se mnou proti času a uvidíte, že ho bavilo cestování, aeroplány, vegetariánství a zdravý životní styl.

Kafka na ostrovní samotě

Slyšeli jste někdy o bájném ostrově jménem Helgoland? Opravdu vám to jméno nic nepřipomíná? Však to zní jako heligo-land, "svatá země" a tak vystupuje ve skandinávských bájích. Dá se říct, že to je takový jejich Olymp v severním moři.

Vypadá jako kra, bezradně ztracená uprostřed moře. Jen ty červené skály, které šplhají vysoko až k nebesům připomínají žhnoucí meteorit.

Kafka dostal tenhle výlet za odměnu, po úspěšném složení maturitní zkoušky.Tentokrát cestoval se svým oblíbeným strýcem Siegfriedem. Bohužel příliš indicií z téhle cesty neexistuje. Můžeme si tedy jen marně domýšlet co všechno na tomhle téměř pustém ostrově viděli. Každopádně nám dobře poslouží staré pohlednice, kterých je na internetu naštěstí opravdu dost.

A ještě jedna specialitka na závěr, obzvlášť pro milovníky českého výtvarného umění. Další z Čechů, kdo doputoval na tenhle ostrov byl Josef Lada. Jak napovídá jeho životopis, za celý život byl jen jednou v cizině a to právě na Helgolandu. Snad ho tolik neodradil, aby už nikdy necestoval.