franzkafka.webgarden.cz

Myslíte, že Franz Kafka žil pouze v Praze, zajímala ho jen práce a psaní? Zkuste jít se mnou proti času a uvidíte, že ho bavilo cestování, aeroplány, vegetariánství a zdravý životní styl.

Kafka byl v Argentině?

Nebojte, ještě jsem se nezbláznila. Jen vám chci vyprávět neuvěřitelný příběh o tom, že daleko za mořem, v Argentině, žije početná skupina našich krajanů, kteří znají českou kulturu. Nejinak je tomu u ostatních Argentinců. Když jim řeknete, že jste z Čech, okamžitě zareagují "tam je Praha a Kafka, že?".

A jak se vlastně Kafkovo dílo ocitlo v Argentině? Velkou zásluhu na tom má jejich nejslavnější spisovatel Jorge Louis Borges. Nejen, že četl Kafku v originále, ale také ho doporučoval k vydání a sám ho i překládal.

V červnu 2007 jsem se s Janem vypravili zjistit, jestli jsou to jen báchorky nebo jsou opravdu Argentinci tak lační po naší kultuře. A opravdu, téměř každým s kým jsme mluvili zná Kafkovu Proměnu. Však vyšla už v devadesáti vydáních, což je hádám nejvíc ze všech zemí. Fotografie z našeho pátrání byly poprvé vystaveny v zámoří a bylo to také poprvé, kdy všech sto snímků bylo pohromadě. Pokud někdo z vás vládne španělštinou, zde je program celého kafkovského festivalu.

Velice doufáme, že se nám podaří ukázat Kafkovy cesty také v ostatních latinskoamerických zemích. Zjistili jsme totiž, že jejich zájem je o dost větší než zde v Evropě, kde už se zdá kafkovské téma téměř vyčerpané. Třeba nás ještě Evropa překvapí.