franzkafka.webgarden.cz

Myslíte, že Franz Kafka žil pouze v Praze, zajímala ho jen práce a psaní? Zkuste jít se mnou proti času a uvidíte, že ho bavilo cestování, aeroplány, vegetariánství a zdravý životní styl.

Kafka a zahradnictví

Málokdo si asi představí toho Kafku, kterého zná z temných fotografií, jak okopává brambory nebo češe jablka. Na první pohled snad neexistuje bláznivější představa, ale budete se divit, ale Kafka měl opravdu velmi rád zahradničení. Stejně jako jeho milovaná sestra Ottla. Pro ní byla tahle činnost natolik zajímavá, že dokonce studovat zemědělskou školu ve Frýdlantu.

Raději zpátky ke Kafkovi a jeho zálibě. První zkušenost má z Prahy, kdy vypomáhal v zahradnictví v ulici Na Slupi. Později měl možnost pracovat na úpatích Tróje, kde měl jeho vzdálený strýc vinice. Za zmínku jistě stojí, že majitelem sousedních pozemků byl syn Boženy Němcové, Karel.

Vrcholem veškerého snažení byla práce ve věhlasném zahradnictví Mašek v Turnově. Kafka zde pobýval v roce 1918 a měl výjimečnou šanci koukat pod ruce těm nejlepším zahradníkům a šlechtitelům. Tohle zahradnictví totiž nebylo jen tak něco malého, pěstovali tisíce okrasných stromkům, vyváželi rostliny po celé Evropě a také do zámoří.

Bohužel dnes už na místě původní slavné zahradní velmoci stojí silniční obchvat a část je zastavěná novostavbou.