franzkafka.webgarden.cz

Myslíte, že Franz Kafka žil pouze v Praze, zajímala ho jen práce a psaní? Zkuste jít se mnou proti času a uvidíte, že ho bavilo cestování, aeroplány, vegetariánství a zdravý životní styl.

Kafka a drážďanská oáza

Na předměstí Drážďan jsou dvě velice zajímavá místa, která stojí za krátký výlet. Myslím, že právě tyhle dvě lokality velmi dobře ilustrují to, co měl Kafka rád. První z nich je obrovský komplex sanatoria Weisser Hirsch. V dnešní době je sanatorium v soukromém vlastnictví a majitel si s ním neví rady. Pravda dávnou slávu už asi těžko půjde vrátit, oprava by byla drahá. Řešení je tedy v nedohlednu. Zatím hlídá sanatorium jeden ospalý vrátný, který při našem pokusu o vstupu, vyběhne ze své budky jako Kerberos a rezolutně odmítne jakoukoliv pomoc. Naštěstí je s námi autorka knihy o historii sanatoria, paní Lienert. Zkusí zavolat jednomu z majitelů sanatoria a po dlouhých dohadech se nám nakonec podaří vstoupit do tohoto zakletého království. Obrovské budovy, poskládané vedle sebe jako dětská skládačka. Malé promenády, lázeňské domy a vilky pro movitější pacienty. Tady by člověk mohl strávit několik týdnů nebo měsíců. Sladce lenošit a zkoušet vodní nebo sluneční terapii, nebo třeba pracovní terapii.

Všechno tohle bylo velice oblíbené hlavně pro unavené obyvatele měst, kteří téměř nikdy nevystoupili ze stínu velkoměst. Taková procházka po lese a k obědu čerstvý chleba s tvarohem to bylo pro ně něco úplně nezvyklého. Také Kafka se nechal zlákat a přijel do tohoto sanatoria, aby si vyzkoušel zdravý životní styl.  

Další místo, které stojí nejen za zmínku, ale hlavně za návštěvu je budova školy v Hellerau. Dříve v Hellerau sídlila věhlasná škola, kde se vyučovalo v novém stylu. Žáci byli vychováváni k samostatnosti, k individuálnímu projevu. Součástí výuky byla také taneční a divadelní představení, která vždy přilákala mnoho diváků. Také Kafka přijal na jedno z představení a okouzlen alternativní výukou nabádal svou sestru Elli, aby synovce poslala právě tam.

Dnes v původních budovách sídlí malé muzeum a hlavně multifunkční sál, kde se konají taneční a divadelní představení, stejně jako v Kafkově době.