franzkafka.webgarden.cz

Myslíte, že Franz Kafka žil pouze v Praze, zajímala ho jen práce a psaní? Zkuste jít se mnou proti času a uvidíte, že ho bavilo cestování, aeroplány, vegetariánství a zdravý životní styl.

Riva

Další zastávkou na italské cestě byla Riva. Místo zvláštně usazené u břehů jezera Lago di Garda. Skloněné pod vysokými skalami. Průvodcem nám byl historik Albino Tonelli, autor knihy o historii sanatoria v Rivě a znalec snad úplně všeho o Rivě a okolí. "Uvítání" v Rivě nebylo zrovna zábavné, protože  nám italská policie odtáhla auto a mysleli jsme, že zbytek života strávíme hledáním odtahového parkoviště. Naštěstí nás Albino včas zachránil a mohli jsme se vydat kousek za město, kde za nedobytnou hradbou zdí stojí sanatorium dr. Hartung von Hartungen. Kafka zde prožil pár příjemných dnů ve společnosti mladičké Švýcarky. Trošku mu zamotala hlava, měl totiž souběžně vztah s Felicí, ale vše skončilo tím, že pokorně odjel do Prahy a v dopise se jí Felici pokorně přiznal.

Pokud do Rivy pojedete v turistické sezóně, asi marně budete hledat jakékoliv klidné místo. Křivolakými uličkami proudí davy turistů, parkoviště plná auta a jezero téměř neviditelné pod shluky plachetnic.

Naštěští jsme viděli jinou Rivu, na sklonku října 2006, hotely už měly zavřeno. A obyvatelé městečka si konečně oddechli, že poslední turisté zabalili kufry a odjeli. My jsme se procházeli ztichlými náměstím a pročítali Kafkovu Lovec Gracchus, která přesně vystihuje to, co málokdo vidí - poklidný večer v přístavišti a smířlivé bárky, které už nikam nejedou.