franzkafka.webgarden.cz

Myslíte, že Franz Kafka žil pouze v Praze, zajímala ho jen práce a psaní? Zkuste jít se mnou proti času a uvidíte, že ho bavilo cestování, aeroplány, vegetariánství a zdravý životní styl.

Merano

Po dlouhém pátrání, kdy sháním někoho, kdo by nám řekl o historii Merana, nakonec přeci jen objevím historičku, paní Abram, která nás provede městem. Příjezd do Merana je impozantní, člověk sestupuje dolů a dolů z kopců a v údolí, skrze tmu probleskují první domy. Charakter Merana mi vzdáleně připomněl Karlovy Vary, rozkošnicky rozevřené nad údolím a úplně dole teče říčka. Jen ta meranská je trošku divočejší než ta naše česká.

Paní Abram vypráví úžasné příběhy o přelomu století, kdy se z nenápadného městečka stala oblíbená turistická destinace. Důvod byl jednoduchý, Merano nemělo ani minerální prameny ani tropickou krásu a tak se radní rozhodli přilákat turisty na něco úplně jiného. Výborné klimatické podmínky a kouzlo okolní přírody. Pro ozvláštnění města nakoupili radní exotické keře a dokonce palmy a nechali vysadit na březích řeky botanickou zahradu. Slavná éra turismu mohla začít.

Jedním z návštěvníků byl také Kafka, který se tam v roce 1920 vypravil na zotavenou. Nejdříve bydlel v honosném hotelu Emma, nyní přestavěný na školu turismu. Velmi rychle ho rej v takovém hotelu přestal bavit a tak zamířil do klidnějšího penzionu Ottoburg, nyní  jsou v něm obecní byty.

Při pátrání v Meranu nám velmi pomohli lidé z muzea turismu, určitě stojí za výlet, pokud pojedete kolem.