franzkafka.webgarden.cz

Myslíte, že Franz Kafka žil pouze v Praze, zajímala ho jen práce a psaní? Zkuste jít se mnou proti času a uvidíte, že ho bavilo cestování, aeroplány, vegetariánství a zdravý životní styl.

Italské prázdniny

Cestu do Itálie jsme z různých důvodů tak dlouho odkládali, až nakonec vyšla na velmi zmrzlý podzim 2006. Bohužel jako vždy jsme museli velmi dobře plánovat, co všechno stihneme. Je to klasicky otázka času a peněz.

Hlavní štace tedy byly:

- Merano, místo, odkud směřovaly Kafkovy dopisy k Mileně Jesenské

- Riva, městečko na březích jezera Lago del Garda. Kafka ho navštívil dvakrát, poprvé v roce 1909 s Maxem a jeho bratrem Ottou. Podruhé už jel sám, v létě 1913, aby ze sebe setřásl stín zodpovědnosti, který řešil s Felicí Bauer.

- Desenzano, vzdušnou čarou naproti Rivě, na druhém konci jezera. Kafka zde napsal několik stránek textu, který bilancuje svůj vztah s Felicí

- Stresa, noblesní město na březích jezera Lago Maggiore. Kafka s Brodem se zde zastavili cestou z Milána v roce 1911. Původně chtěli jet rychlíkem rovnou do Paříže, ale když vykoukli z okna a viděli nádhernou Stresu vystoupili a strávili tam pár dnů.

Druhá italská výprava se konala na přelomu října a listopadu 2007. Jako na všech předchozích cestách nás provázela četná překvapení.

Kafka tuhle cestu absolvoval v září 1913. Byl to takový malý velký útěk, před nekonečnými dohady nad dopisy, které sdílel s Felicí. Nejdříve se služebně zastavil ve Vídni a pokračoval vlakem do Terstu, lodí do Benátek a opět vlakem do Verony a poté do Desenzana, aby nakonec zakotvil na druhé straně jezera Garda, v již zmíněném sanatoriu dr. Hartunga von Hartungena.