franzkafka.webgarden.cz

Myslíte, že Franz Kafka žil pouze v Praze, zajímala ho jen práce a psaní? Zkuste jít se mnou proti času a uvidíte, že ho bavilo cestování, aeroplány, vegetariánství a zdravý životní styl.

Tiskový archiv

Článek Le Monde 2

autor: Pierre Assouline

Velký český spisovatel Franz Kafka často cestoval. Fotograf Jan Jindra se rozhodl Kafku turistu sledovat. V roce 1910 a 1911 navštívil Paříž.

Kdo může odhadnout, co způsobí velké literární dílo? Jeho vliv se může ubírat nesčetnými směry. Ví se, že Kafkův génius vyvolal spoustu polemik, zavdal vzniku spoustu komentářů a odborných prací. Jeho odkaz tvoří stohy materiálu, hodiny konverzací, přednášek a probdělých nocí, snů i nočních můr všeho druhu.

O to více je pak překvapivější poslední počin. Jan Jindra se rozhodnul vyfotografovat cesty Franze Kafky. Na této idee už pracuje nepřetržitě pět let. „O Kafkovi koluje tolik stereotypů. Lidé si myslí, že po celý život zůstal uvězněný v Praze, ve svém pesimismu, aniž by kdykoliv cestoval“, zdůrazňuje Judita Matyášová, která se na tomto projektu podílí po literární stránce, pracuje na knize, čteních, pořádá konference, projekce a organizuje výstavy v Evropě a Argentině.

Spolu s Janem Jindrou našli přibližně 60 míst v ČR, v Německu, ve Francii, v Itálii a ve Švýcarsku. Předtím než se vydali po kafkových stopách, prostudovali jeho deníky. To jim umožnilo přijmout jeho vidění místa, pochopit emoci, kterou v té době ze sebe vydávalo.

V Paříži těchto míst našli 25. Jeho hotel,…, na rohu…, do jehož 5. patra se nebylo snadné dostat, neboť obchody Samaritaine se roztáhly natolik, že tam nezůstal ani nábytek Nakonec museli vyjednávat tři dny, než jim bylo dovoleno vyfotit pár fotek. Dále stanici metra…, nádraží…, staré omnibusy v Muzeu dopravy, bordel…, který navštívil s Maxem Brodem, kde se však teď nacházejí jenom kanceláře, koncertní kavárnu …. Je café Duval stále otevřené na bvd Sebastopol? ulice…, hotel Windsor, kde pobýval, už zmizel. Spisovatel rád navštěvoval kino Pathé, to však neexistuje, stejně jako café Biard. Velké lázně Palais Royal, oblíbené mezi plavci už taky nenajdeme. Jak by takový výčet míst neuvrhl člověka do melancholie?

Komická opera, žádný problém, ta zůstala v původním stavu. Prodejci knih na nábřeží Seiny jou tam pořád a Justiční palác stále střeží garda, Comedie Francaise je na svém přibližném na stále stejném místě od dob Moliera, staré poštovní schránky neztratily nic ze svého kouzla, jezero v Boulognském lesíku Lochneska nevyplavila, portrét Voltaira, který Kafku tolik pobavil, se dál šklebí v muzeu Carnavalet. Těžko však říci, vypadá-li „ulice Clery, jakoby spadla přímo z nebe“, jak napsal. Ideální pro záběry spíše poetické, alegorické a snové než realistické, vždy černobílé. Stačí klika od dveří, prostor schodiště, déšť na okně, atmosféra ihned ožívá. Je-li to však nezbytné, stačí sáhnout po Flaubertově Citové výchově, protože Kafka ji používal jako turistického průvodce…

publikováno 29. 12. 2007, Le Monde 2